СЈО бара притвор за Горан Грујевски

by fokus 16:12
16:12

Фокус дознава дека предлогот за притвор за едно лице од осомничените во „Трезор“ што СЈО го достави до Судот е за Горан Груејвски кој беше директор на Петтата управа на УБК.

Ова не е првпат да биде побаран притвор за Грујевски кој се појавува во неколку случаи на Специјалното јавно обвинителство. За случајот „Тврдина“, му беше определена мерка притвор, но откако одлежа некој дена во Шутка, Судот му ја уважи жалбата и го укина притворот.

Тој е и еден од обвинетите во првото обвинение кое го поднесе СЈО, а се однесува на уништување на документација за уништувањето на опремата за прислушување во УБК.

Поврзани новости