Сите треба да мислите на иднината на младите генерации, порача Михаел Рот

by Fokus 12:25
12:25

Македонските граѓани на претстојниот референдум треба да покажат храброст и да испратат јасен сигнал за членство во ЕУ и НАТО, бидејќи европската перспектива гарантира добра иднина за сите, особено за младите, порача денеска државниот министер за Европа при германското МНР Михаел Рот.

– Тука сум поради младите луѓе, ги знам нивните очекувања. Има дел луѓе кои можеби се сомневаат или не се задоволни од компромисот што беше постигнат, но сите тие првенствено треба да мислат на иднината на младите генерации, рече Рот, на панел-дебатата на тема „Multiethnic and Diverse but Equal-Macedonia Living European Values“ што во организација на Фондацијата „Фридрих Ебер“ се одржува во Скопје.

- Advertisements -

Тој додаде дека не може да постои и добра иднина за младите луѓе без европска перспектива.

Поврзани новости