Сите сме за ЕУ и НАТО, време е да носиме конкретни одлуки, порача премиерот Заев

by fokus

Пратениците имаат комплетен легитимитет, целосен кредибилитет и пренесено право од граѓаните. Посебно за вакви одлуки кои ја дефинираат иднината на Македонија сите мора да се одважиме, пред се, како луѓе надвор од нашите партиски стеги, и да носиме одговорни одлуки за иднината на Македонија.

Тоа го истакна денеска  премиерот  Зоран Заев во одговор на новинарско прашање  во однос на пораките кои беа упатени на Конгресот на Европската народна партија во Хелсинки за пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и притисоците врз нивните одлуки.

Заев по посетата на привремените живеалишта на бездомници во Визбегово потенцираше дека само ги потврдува ставовите кои ги зборува секојдневно во Парламентот  и оти нема да коментира внатрешни работи на ВМРО-ДПМНЕ и ЕПП како сестрински партии.

– Апелирам фокусот да остане на процесот затоа што сите сме за Европска унија и за НАТО. Навистина дојде моментот кога треба да носиме конкретни одлуки со сета одговорност која ја имаме, за ЕУ и НАТО и за иднината на нашата Македонија

Поврзани новости