Сите партии се пријавија за избори, ждрепката на 20 ноември ќе го определи редоследот

by Fokus 14:35
14:35

Од Државната изборна комисија денеска потврдија дека до истекувањето на рокот, односно до синоќа на полноќ кандидатски листи за пратеници поднеле коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, опозициската коалиција предводена од СДСМ, Коалицијата за промени и правда, Коалицијата ВМРО за Македонија и Коалицијата „Алијанса за Албанците“ која ја сочинуваат Движењето за реформи – ДПА, УНИТЕТИ и НДР, како и партииите ДУИ, ДПА, ПДП, ЛП, Левица, СДПМ и Беса и НДМ.

Жребувањето за редоследот на листите треба да се одржи на 20 ноември.

- Advertisements -

Според последните информации од ДИК, досега се пристигнати 20.293 пријави од државјани на Република Македонија кои живеат во странство за гласање на изборите, од кои се прифатени 18.706.

Поврзани новости