Силен земјотрес почувствуван во Македонија

by fokus 23:04
23:04

Македонските граѓани вечерва беа вознемирени од прилично силен земјотрес кој траеше доста долго.

Според првичните информации, епицентарот на земјотресот бил во Грција на 4 километри од Лерин во 22.53 часот по средно-европско време.

Според Европската сеизмичка лабораторија потресот имал јачина од 5.5 степени, а беше почувствуван во речиси цела Македонија. Најмногу во Битола и Ресен.

Поврзани новости