Силен земјотрес ја здрма Франција

by Fokus 14:43
14:43

Утринава силен земјотрес ја погоди Франција, а земјотресниот бран се ширел од Нимс до Монпелје преку Бањол-сур-Сез, пренесува „Спутник“.

Биле регистрирани два земјотреса со јачина од 5,1 и 5,7 степени. Според француските медиуми, епицентарот на првиот земјотрес бил на 10 километри од Монтелимар, во Дроме, а на вториот 25 километри од Обенас, во Ардеш.

- Advertising -

Нема информации за материјална штета или повредени лица.

Поврзани новости