Силен земјотрес ја погоди Турција

by Fokus 15:38
15:38

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтер денес ја погоди Западна Турција.

Епицентарот бил во водите на Егејско море, на 83 километри од Измир, но потресот се почувствувал и во Истнабул, како и во Бугарија, но и на повеќе грчки острови.

- Advertisements -

Тлото се тресело околу половина минута, а преплашени граѓани излегувале надвор. Сеуште нема информации за жртви и материјални штети, и се проценува дали треба да се издаде предупредување за цунами.

Турција е позната по јаките земјотреси. Во 2011 година во земјотрес со јачина од 7,2 степени загинаа околу 600 луѓе, додека пак во 2009 во два масивни земјотреси во северо – западниот дел на земјата загинаа околу 20.000 луѓе.

В.К.

Поврзани новости