Сиљановска и Николовска: Законот за јазици мора да биде оценет од Уставниот суд

by fokus

Професорката Гордана Сиљановска Давкова и поранешната судијка Mаргарита Цаца Николовска вечерва гостуваа на Топ Тема на телевизија Телма и дебатираа за Законот за употреба на јазиците.

Сиљановска и Николовска се согласија дека доколку Законот за јазиците биде изгласан, мора да биде оценуван од Уставниот суд.

Сиљановска Давкова смета дека Собранието е законодавен дом, а не и институција која е предвидена да оценува уставноста на законите.

Поврзани новости