Шведската полиција застрела момче со Даунов синдром што носело пиштол-играчка

by fokus 11:53
11:53

Шведската полиција застрела 20-годишно момче со Даунов синдром и форма на аутизам, додека се движело носејќи пластичен пиштол – играчка во раката.

Како што јави Би-Би-Си, полицијата го застрелала Ерик Торел мислејќи дека во рацете носи вистински пиштол, опишувајќи ја целата ситуација како „заканувачка“.

- Advertisements -

Инцидентот се случил во округот Васастан во Стокхолм откако полицијата примила дојава дека е забележан маж кој шета по улиците со пиштол во раката.

На местото на настанот пристигнале тројца полицајци, кои му се приближиле на Торел и побарале од него да го спушти пиштолот. Но, откако тој, како што изјавија полициајците во истрагата, се „однесувал заканувачки“, тие стрелале кон него.

Ранетото момче веднаш било пренесено в болница, каде набрзо им подлегнало на повредите.

Мајката на Торел за весникот „Експресен“ изјави дека тоа било пиштол играчка што тој го добил на подарок и го опиша нејзиниот син како „најљубезниот човек на светот“. – Тој не би згазил ни мува, изјави мајката на убиеното момче.

За целиот случај полицијата започна истрага.

Поврзани новости