Шумски пожар на Крит

by Fokus 20:43
20:43

Шумски пожар избувна попладнево на грчкиот остров Крит, во планинскиот регион меѓу местата Схинокапсела и Маврос Колимбос.

Како што соопшти раководителот на противпожарната служба на Крит, Никос Лагудагис, во гаснењето на пожарот се вклучени „голен број“ пожарникари.

- Advertisements -

Според Лагудакис, гаснењето на огнот го отежнува силниот ветер што дува на тоа подрачје.

Поврзани новости