Што ќе ми е таа ЕУ без признаен македонски јазик, прашува Пендаровски

by Fokus 19:51
19:51

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во гостувањето во Само интервју на Канал 5 говореше за евентуалниот прием на Македонија во ЕУ.

Сепак, тој смета дека македонскиот јазик треба да биде признаен од сите земји-членки, па дури подоцна да се влезе во таа Европска унија.

„Што ќе ми е таа ЕУ без признаен македонски јазик. Мора да им дадеме на другите шанса да се соочат со вистината за нас. Јас сум Македонец и сега не може ние да се пишеме нешто друго“, истакна Пендаровски.

Поврзани новости