Штајнмајер на чај и баклава во Скопската чаршија

by Fokus

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер и неговиот домаќин, шефот на државата Стево Пендаровски утрово посетија работилница за филиграни во Старата скопска чаршија, каде се запознаа со изработката на накит и експонати на македонски рубин.

Двајцата претседатели потоа во кафе бар во ориентален стил пиеја чај и беа послужени со домашно подготвена баклава и трилече.

Оттаму се упатија кон Сули Ан, во Факултетот за ликовни уметности при УКИМ, каде беа пречекани од деканката, проф. д-р Славица Јанашлиева, посетија едно од ателјеата каде што студентите следат настава и разговараа со група студенти.

Поврзани новости