Штајнмаер: ЕУ ќе пропадне ако не ја цениме нејзината вредност

by fokus 12:51
12:51

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер во интервју за „Зидојче цајтунг“ зборуваше дека има можност да дојде до распаѓање на Европската унија.

-Ако веќе не умееме да ја цениме вредноста на Европската Унија, тогаш таа ќе пропадне, рече Валтер Штајнмаер.

- Advertisements -

Според него, во текот на минатата година беспоштедно се покажало дека вредностите кои со децении важеле за апсолутно сигурни, одеднаш целосно се доведени во прашање.

-Вечен мир на нашиот континент, Европа без алтернативи – тоа едноставно повеќе не важи. Финансиската криза, бегалскиот бран и шокот поради референдумот во Британија ја турнаа Европската Унија во жестоки турбуленции – изјави Штајнмаер.

Поврзани новости