„Шпигел“за Груевски: Од надежен економист до ултранационалистички популист

by fokus 19:03
19:03

Никола Груевски некогаш важеше за модернизатор на Македонија, а потоа се претвори во ултранационалистички владетел, кој сака да ја втурне својата земја во хаос- за да избегне затвор, пишува германскиот магазин „Шпигел“ во своето онлајн издание каде за Груевски уште се вели дека од надежен економист станал ултранационалистички популист.

-Груевски се претвори во ултранационалистички- популистички владетел кој владее во земјата со криминални методи: од безобзирни изборни измами преку корупција и шпионирање до сомнителни политички убиства. Македонија од земја за пример, стана најексплозивната земја во регионот.
Нов климакс, речиси тригодишната криза, доживеа минатиот четврток: По повеќенеделни националистички протести вооружени групи упаднаа во парламентот и започнаа со една брутална насилничка оргија против опозициските пратеници. Многу набљудувачи се убедени дека Груевски е главен организатор на нередите, се вели во текстот.

- Advertisements -

Понатаму весникот пишува дека доколку Груевски со насилствата од четвртокот се обиде да започне една спирала на насилства за на крајот да дојде до прогласување на вонредна состојба, а тој да владее со неограничена моќ, ваквата тактика не успеа.

 

Поврзани новости