Шпанската крајбрежна стража спаси 524 мигранти

by fokus 08:45
08:45

Припадници на шпанската крајбрежна стража во текот на вчерашниот ден во водите на Гибралтарскиот Проток и во Алборанското Море спасија вкупно 524 мигранти.

Како што соопштија шпанските власти, спасените мигранти се наоѓале во 12 пловила, за кои постоела опасност да потонат, со кои се упатиле кон Европа.

- Advertisements -

Од почетокот на годината преку Средоземното Море во Шпанија пристигнаа над 25.000 мигранти, што е тројно повеќе во споредба со истиот период лани.

Шпанија стана „главна дестинација“ за илегалните мигранти, откако Малта и Италија има забранија пристап во своите пристаништа на бродовите што ги спасуваа мигрантите во водите на Средозменото Море.

Поврзани новости