Шолц: Сакаме да ја намалиме зависноста од Кина

by Fokus

Германија и Јапонија планираат поблиска соработка во одбраната и снабдувањето со клучни суровини, договорија денеска во Токио лидерите на двете земји.

Следната година, германските вооружени сили повторно ќе испратат брод во Тихиот Океан за да се закотви во Јапонија, рече германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја нарече мисијата „посвета на слободата на навигација“.

Шолц се сретна со јапонскиот премиер Фумио Кишида во Токио, а нивните разговори се фокусираа на меѓународната соработка додека Берлин се обидува да ја намали својата економска зависност од кинеските суровини во услови на тензии околу глобалните синџири на снабдување.

Двете земји сакаат да се решат и да го ограничат ризикот од прекумерна зависност, се вели во соопштението.

Владините институции на Јапонија и Германија ќе ја прошират соработката, а предвидена е и натамошна владина поддршка за екстракција, преработка, преработка и рециклирање.

Берлин се обидува да ги диверзифицира добавувачите и да научи од својата поранешна зависност од Москва за снабдување со гас, која беше набрзина прекината откако Кремљ започна инвазија на Украина.

Поврзани новости