Шкотска забрани собири и по домовите

by Fokus 09:20
09:20

Властите во Шкотска од синоќа забранија групирање во домови во Глазгов поради пораст на бројот на заразени од корона вирус.

Жителите на Глазгов, Вест Данбартоншајр и Ист Ренфрушајр не смеат да во своите домови да примаат луѓе кои не се дел од нивното семејство, ниту смеат да одат на посета едни со други.

- Advertisements -

Оваа одлука ќе трае две седмици, а причина е тоа што заразата се шири токму во домовите во оваа земја, пишува Гардијан.

Поврзани новости