Шилегов: Реплицирањето сами на себе е кршење на Деловникот

by fokus 15:22
15:22

Денеска граѓаните се сведоци за тоа кој сака да ја продолжи кризата, изјави Петре Шилегов од СДСМ, откако на денешната седница пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сами си репцицираат меѓусебе.

-Реплицирањето сами на себе е кршење на деловникот, рече пратеникот на СДСМ.  Апелираме да прекине кршењето на деловникот, единствената платформа на ВМРО-ДПМНЕ е кршење на Уставот. Ние мора да одбереме претседател на Собранието, во спротивно ќе бидеме учесници во разнебитувањето на Македонија, рече Шилегов.

- Advertisements -

Тој одговарајќи на новинарско прашање, рече дека СДСМ ќе го поддржи Талат Џафери за нов претседател на Собранието.

Поврзани новости