Шилегов поттикнат од земјотресот во Мексико ветува дека Скопје повторно ќе биде град на солидарноста

by fokus 11:11
11:11

Некогашна улица Мексичка го добила своето име како благодарност до Мексико за дадените донациии по катастрофалниот земјотрес кој го разурна Скопје во 1963та година. Со тие донации било изградено и детското игралиште на оваа улица, но нејзиното име беше променето од градската управа на сегашниот градоначалник, Коце Трајановски, и го доби името „Петре Пирузе“.

Ова покрена асоцијација кај кандидатот за градоначалник на СДСМ, Петре Шилегов, кој ветува дека ќе му го врати на Скопје епитот „град на солидарноса.

- Advertising -

„Како кандидат за градоначалник на Скопје, но и како човек, изразувам длабоко жалење за настраданите жртви во земјотресот во Мексико. Во 2012 граѓаните на Тафталиџе и јас како жител баш на таа улица, протестирав против промена на името на улицата Мексичка како израз на почит и благодарност за укажаната солидарност по скопскиот земјотрес во 1963.Како иден градоначалник ветувам дека градот Скопје повторно ќе биде град на солидарноста“, пишува Шилегов на својот фејсбук профил.

Поврзани новости