Проектот „Скопје 2014“ претставува закана за граѓаните на Република Македонија, изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

-Овој проект не само што не го разви туризмот, туку и претставува опасност за граѓаните. Со само два дена дожд, можеме да ги видиме последиците од овој проект на минатата власт, а тоа е истекување на реката Вардар и прокапување на театрите и музеите – рече Шилегов.

Тој изјави дека насобраниот отпад од реката Вардар е веќе исчистен, а се средуваат и останатите последици од дождот.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.