Шилегов: Буштур беше миленик на навивачите и ги освојуваше срцата на скопјани

by fokus 14:30
14:30

Градоначалникот Петре Шилегов денеска присуствуваше и се обрати на комеморативната седница за Благоја Георгиевски-Буштур, во организација на Кошаркарската федерација на Македонија, НОК и Градот Скопје.

– Скопје претрпе голема загуба со згаснувањето на животот на нашиот драг Благоја Георгиевски-Буштур. Буштур беше еден од најдобрите македонски кошаркари на сите времиња. Како таков остави јасен и силен белег во историјата на македонскиот спорт. Целата кариера, од првите чекори до последниот натпревар ја помина во својот Работнички. Тој беше миленик на навивачите и со секој натпревар одново ги освојуваше срцата на скопјани – изјави Шилегов.

- Advertising -
"

Поврзани новости