Шекеринска: Столчето на НАТО не го држиме само формално, сега седиме на него

by Fokus 12:56
12:56

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на денешната прес-конференција зборуваше за предизвиците на нејзиното Министерство, но и за европскиот успех на Северна Македонија.

„Сега седиме на столчето на НАТО и не го држиме само формално. Ако ни држи зборот, истиот имиџ ќе го имаме и во ЕУ. Убедена дека сум на многу фронтови, влезницата во НАТО ќе ни ги отвора вратите и во ЕУ. Ќе обезбедиме стабилно финансирање на Армијата. Со големиот буџет, примањата се зголеми над 50 отсто, војниците добија нова опрема и мотив да бидат успешни војници на својата татковина“, истакна Шекеринска.

- Advertising -

Поврзани новости