Шекеринска: Референдумот е нашата најважна мисија после независноста

by fokus 21:56
21:56

Безбедноста е буквално како здравјето. Кога ќе ја изгубите, ќе сфатите колку е скапоцена. На Балканот уште има нерешени прашања. Сакаме тогаш кога ќе се решаваат, Македонија да биде сигурна под чадорот на НАТО, најмоќниот воено-политички сојуз, порача вечерва министерката за одбрана Радмила Шекеринска на граѓанскиот собир „Излези За европска Македонија“ што се одржа во Струмица.

Додаде дека Црна Гора како последна членка на НАТО само за шест месеци има два ипол пати повеќе странски инвестиции во споредба со лани.

- Advertisements -

– Зарем тоа не е наша обврска, да го направиме тоа и за нашата земја? Затоа немајте дилема: тоа што мора да го сработиме до 30 септември можеби е нашата најважна мисија после независноста. Ако референдумот за независноста во 1991 беше обврска на генерацијата на моите родители, референдумот на 30 септември го чувствувам како обврска на мојата генерација, да помогне, да учествува, да зборува гласно, да не бега од тешките одлуки бидејќи секоја нерешена ситуација станува потешка следната година, истакна Шекеринска.

Поврзани новости