Шекеринска: Можеме со Бугарија да испишеме и поубава страница во историјата

by Fokus 15:02
15:02

Или ќе бидеме заложници на историјата, или сепак ќе сфатиме дека по десет години ова ќе биде историја. Можеме да напишеме поубава страница на историјата која ќе нѐ води кон подобро утре, или да испишеме уште една страница, уште едно вето, уште едни непријателства и со тоа уште да бидеме заложници на историјата, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска во денешното интервју во Студио 10 за Телевизија 24.

-Со Бугарија имаме можност за поголема соработка во одбраната. Ние сѐ уште не сме донеле одлука која ќе биде втората држава која што ќе ни обезбедува „ер полисинг“, односно надзор на нашето небо. Првата држава како дел од НАТО мисија е Грција, а за втората има повеќе кандидати. Сметаме дека можеби и ова е инвестиција во некакви подобри билатерални односи, истакна Шекеринска.

- Advertisements -

Како што соопшти Министерството за одбрана, министерката Шекеринска појасни и дека Армијата во кризната состојба ќе има четири типа на ангажман.

Поврзани новости