Шефовите на грчката и на турската дипломатија се скараа на прес-конференцијата во Анкара

by Fokus 08:55
08:55

Грчкиот и турскиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас и Мевлут Чавушоглу дојдоа во вербален судир на прес-конференцијата во Анкара, поради различните ставови за повеќе билатерални прашања.

Чавушоглу и Дендиас презентираа спротивставени ставови за поморските граници, мигрантите и третманот на малцинствата што доведе до вербален конфликт меѓу двајцата министри пред камерите, на прес – конференцијата за посетата на грчкиот министер чија цел е започнување дијалог за решавање на билатералните спорови.

- Advertisements -

Дендиас особено ги критикуваше активностите на Турција во Егејското Море и источниот дел на Средоземното море, како и спроведувањето на договорот за мигрантите од страна на Турција.

-Ако изнесете толку тешки обвинувања против мојата земја и мојот народ, јас сум должен да одговорам, рече Чавушоглу, видно незадоволен од изјавите на неговиот грчки колега.

-Позицијата на Грција е јасна и вие не ја слушате прв пат. Турција ги крши меѓународното право и поморската конвенција во Егејското Море и источниот дел на Средоземното море, како и суверените права на Грција, бидејќи спроведе 400 лета над грчкото тло, рече Дендиас.

Чавушоглу возврати дека Анкара ги штити интересите на Турција и на кипарските Турци во Средоземното Море, додека за договорот рече дека Турција „сосема пристојно“ го спроведува.

Турскиот министер неколку пати повтори дека она што Дендиас го зборува е „неприфатливо“.

Грција и Турција, кои со години имаат чувствителни односи, се расправаат околу разграничувањето на зоната за експлоатација на гас во источниот Медитеран.

Односите беа затегнати и од меѓусебното незадоволство од третманот на муслиманските малцинства во Грција и православните малцинства во Турција.

 

Поврзани новости