Шаренилото се изли и врз судот во Битола

by Фокус 21:26
21:26

Протести против аболицијата на Иванов се одржаа низ неколку градови. Во Битола, каде граѓаните се практично секојдневно на улица бојата на револуцијата заврши во зградата на судот. Бојата е порака до корумпираното и партизираното судство.

Во Струмица граѓаните обоија постери со ликот на Иванов, а во Кочани граѓаните маршираа во шаренило од балони. Пораките од сите градови се идентични- освен да се повлече аболицијата, да се формира техничка влада за фер избори. Наредната седмица протестите ќе продолжат во сите градови каде што претходно веќе имаше по неколку собири.

- Advertisements -

 

Поврзани новости