Шарената револуција вечерва најмасовно во одбрана на СЈО

by fokus

Се поголем е бројот на демонстранти кои се собираат на протестот пред Специјалното јавно обвинителство.

Вечерашниот протест на Шарената револуција е насловен „Граѓаните ја земаат правдата во свои раце“ и доаѓа откако ултиматумот на активистите не беше исполнет.

 Шарената револуција бараше Уставниот суд да се произнесе за уставноста на СЈО и да престане прогонот на демонстранти, но бидејќи власта ги игнорираше и двете барања активистите порачаа дека демократијата ќе ја преземат во свои раце.

На протестот има демонстранти од различни градови, а протестот се снима и со дрон.

13510566_10209757680323716_1712269561_n

13479471_10209757680203713_1303072060_n

13487738_10209757695244089_100555403_n

Поврзани новости