Шарена револуција: Не можете да го угушите разбудениот граѓански гнев!

by fokus 19:24
19:24

Демонстрантите кои веќе осум недели излегуваат на протест и вечерва го започнаа маршот од пред канцелариите на специјалното јавно обвинителство.

Тие се движат по маршута како вчера, па прво се упатија накај Владата, скандирајќи „Нема правда нема мир”.

-Како што не може да се уништи идеја, така не може да се угуши разбудениот граѓански револт. Промената за која се зборува е веќе тука, таа промена сме ние, освестените граѓанки и граѓани. Тука сме, остануваме на улица до целосно разрешување на кризата и ќе бидеме тука и при градењето на новите демократски вредности. Ќе има првда, ќе има мир“ – порачаа „шарените”.

13318667_10209951451368062_1040947756_n

13342214_10209951293244109_569239101_n

13335460_10209951322164832_880238269_n

Поврзани новости