Шарапова по суспензијата, пак амбасадор на ОН

by fokus 22:53
22:53

На Марија Шарапова ќе и биде дозволено да ја продолжи функцијата амбасадор на добрата волја на Обединетите Нации, откако ќе и заврши суспензијата во април 2017 година.

Петоструката гренд слем шампионка ја загуби почесната амабасадорска титула, откако беше суспендирана заради позитивен допинг тест.

- Advertisements -

Шарапова стана амбасадор на Програмата за развој на ОН (УНДП) во 2007 година, но беше отфрлен во март, откако призна дека користи забранета супстанца мелдониум.

Првично беше протеран од спортот во период од две години, но судот за спортска арбитража и ја намали казната за девет месеци. Тенисерката ќе се врати на тениските терени на 26 април.

Поврзани новости