Северна Кореја тестираше подводен дрон кој може да произведе радиоактивно цунами

by Fokus

Северна Кореја денеска соопшти дека тестирала подводен дрон способен да носи нуклеарно оружје дизајнирано да произведе „радиоактивно цунами“ при удар, способно да ги уништи морнариците и пристаништата.

Ако аналитичарите се скептични дека уредот навистина може да претставува голема нова закана, самото тестирање од Јужна Кореја предизвикува загриженост за нуклеарна катастрофа.

Тестирањето на новото оружје беше организирано по наводите дека САД планираат да распоредат носачи на авиони и други напредни воени средства во водите во близина на Корејскиот полуостров.

Тензиите меѓу двете страни се зголемија поради заедничките воени вежби што Јужна Кореја ги спроведува заедно со САД.

Медиумите објавија дека новото оружје може да биде детонирано од брегот или од брод и „да создаде големо радиоактивно цунами способно да ја уништи непријателската морнарица или пристаниште со подводна експлозија“.

Севернокорејската државна новинска агенција КЦНА објави дека лидерот на земјата Ким Џонг Ун присуствувал на тестирањето на оружјето.

Подводниот дрон, кој при тестирањето се движел под вода на длабочина од 80 до 150 метри, го добил името „Haeil“, што на корејски значи плимски бран или цунами.

Поврзани новости