Северна Кореја со предупредување до САД: Ќе одговориме со нуклеарни напади

by fokus 11:42
11:42

Северна Кореја денска упати порака дека тие се подготвени да одговорат со нуклеарни напади доколку САД преземат некаква провокативна акција во подрачјето на Корејскиот Полуостров.

Спремни сме да одговориме со сите можни средства. На нуклеарните напади сме подготвени да одговориме со нуклеарни напади, истакна Цои Рион-хе, заменик претседател на Корејската работничка партија.

Овие пораки беа упатени после одбележувањето на 105-годишнината од раѓањето на основачот на севернокорејската нација Ким Ил-сунг.

Војници и бројни тенкови парадираа денеска во Пјонгјанг и демонстрираа воена сила, а на парадата беа презентирани и нов вид на балистички ракети со дострел од илјада километри, кои се лансираат од подморница.

Поврзани новости