Сенатор од Њу Џерси и неговата сопруга се обвинети за корупција

by Фокус

Демократскиот сенатор од Њу Џерси, Боб Менендез, по вторпат во последните 10 години е обвинет по обвиненија поврзани со корупција.

Менендез и неговата сопруга Надин Арсланиан Менендез се обвинети за кривично дело поткуп „во врска со нивната коруптивна врска со тројца бизнисмени од Њу Џерси“, објави американскиот обвинител во Њујорк на Твитер.

Обвинителите истражувале дали Менендез, претседател на Комитетот за надворешни односи на Сенатот, или неговата сопруга, меѓу другото, добиле несоодветни подароци.

Менендез енергично негирал дека сторил нешто лошо.

Ова е втор сет на обвиненија за корупција што Министерството за правда ги покрена против Менендез во изминатата деценија.

Тој претходно се борел со заговор, поткуп и измама поврзани со наводни лични услуги.

Поврзани новости