Сем Смит размислува да си го промени полот: Понекогаш размислувам како жена

by fokus 10:00
10:00

Познатиот британски пејач и кантавтор Сем Смит проговори за својот „небинарен полов идентитет“ и призна дека размислува за промена на полот.

– Навистина понекогаш размислувам како жена, во својата глава. Се имам прашано себе си дали сакам промена на полот. Тоа е нешто за што сѐ уште размислувам, изјави Смит во интервју за Би-Би-Си.

- Advertisements -
Banner 300x250_

Таканаречените небинарни лица обично не се идентификуваат исклучиво како мажи или како жени.

– Отсекогаш во моето тело и ум имало мала војна на тоа поле… Не сум ниту машко ниту женско, мислам дека пловам некаде на средина, нагласува Смит.

Поврзани новости