Селмани: Има индиции за свесно уништување на МПМ, ако на директорката и била понудена плата од 25.000 евра

by fokus 15:08
15:08

Уништување на МПМ е еклатантен пример за што служат медиумите во Македонија- медиумите не постојат за информирање на граѓаните, туку за политичка пропаганда на власта во заминување која остава пустош зад себе, реагира Насер Селмани, претседател на ЗНМ.

-Она што загрижува во случајот со МПМ е тоа што има сериозни индиции дека компанијата свесно се уништува оставајќи без егзистенција стотина фамилии. Менаџментот и сопствениците молчат во врска со информациите во јавноста дека во август 2015 кога на новинарите им се намалувале платите до 20 отсто, а на директорката Станисављева и била понудена плата од 25.000 евра. Медиумите во Македонија се корумпирани, власта во спрега со сопствениците на медиумите ги злоупотребува медиумите, примерот на МПМ е само еден дел од тој мозаик на криминал и корупција што веројатно постои и во другите медиуми – вели Селмани.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Тој во име на Здружението на новинари го осуди однесувањето на менаџментот на МПМ, кој како што кажа, не само што не успеа да ја спаси компанијата туку и се обидуваат да ги избегнат законските обврски за компензација на новинарите.

Реагира и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници кој го осуди односот на менаџментот на МПМ со новинарите.

Претседателката на ССНМ, Тамара Чаусидис вели дека синдикатот и ЗНМ се во постапка за кривична пријава против менаџментот на МПМ за склучување договори кои не одат во прилог на компанијата  и што е дирекна причина за нејзино пропаѓање.

-Информациите за МПМ кои излегоа во јавноста се сериозна индиција која подразбира кривично гонење и ние веќе сме во постапка за кривична пријава за вклучување штетни договори, злоупотреба на службената должност која што свесно ја однесе фирмата во финансиски тешкотии, ги намали платите на новинарите и на крај дојде до затворање на печатените изданија на весниците и на оставање луѓе без работа – вели Чаусидис.

Синдикатот на новинарите и медиумските работници бара од институциите да влезат во МПМ и да истражат што точно се случува и за какви договори се работи.

 

Поврзани новости