Села: Хан даде насока за давање на мадатот на мнозинството од 67 пратеници

by fokus

Заврши средбата на еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата пратеници Кукан, Вајгл и Флекенштајн со лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села по која тој изјави дека нема ништо ново и државата се уште е во политичка криза.

Села рече дека Хан дал насоки на лидерите за избор на претседател на Собрание, давање на мандатот на мнозинството од 67 пратеници и формирање на Влада која ќе работи на реформи.

Села потенцираше дека не смее да има владеење на правото со двојни стандарди и доколку Иванов го крши Уставот тој треба да одговара.

Поврзани новости