Села: До четврток Алијанса за Албанците ќе одлучи дали ќе поддржи некој од кандидатите

by fokus

Граѓаните се слободни сами да одлучуваат за кого ќе гласаат во вториот круг, вели претседателот на Алијанса на Албанците, Зијдин Села во интервју за 360 степени. Алијансата на Села застана зад професорот Блерим Река, кој, пак, доби над 70.000 гласови во првиот круг. Гласовите на Река ќе бидат одлучувачки за вториот круг во кој влегоа Стево Пендаровски и Гордана Силјановска.

За додворувањата што сега ги упатува Силјановска кон гласачите на Река, Села вели дека тоа е нејзино мислење.

-Но изгледа дека политичарите не ја сфатиле пораката, не треба да се обраќаат на партиите туку граѓаните. Ние не паѓаме под влијание на убавите зборови кои некој ги кажува за нас – додава тој.

Села не одговара конкретно на прашањето дали ќе излезе на гласање на 5- ти мај и вели дека тоа ќе се види на денот на гласањето.

-Граѓаните треба да одлучат дали ќе гласаат и за кого. Ние имавме само еден кандидат. Конечниот став ќе го имаме по седница на централното претседателство следната недела. Но лично јас како претседател на Алијансата, пораките што ги имав за пренесување, а бев многу јасен, ги дадов во кампањата додека имавме кандидат за претседател. Нашата изборна кампања заврши во неделата на 21 април кога ги дознавме резултатите. Кој ќе биде ставот на Алијансата ќе се дознае по седницата на претседателството на партијата. Но нашиот принцип е дека се уште не е дојдено време албанските гласови да одат за македонските политички партии – вели Села и додава дека седницата на претседателството ќе се одржи во среда или четврток следната недела, односно само неколку дена пред одржување на вториот круг.

 

Поврзани новости