Села бара администрацијата да ја одразува етничката структура во општините

by Фокус 22:07
22:07

Зијадин Села, фронтмен на Алијансата за Албанците, бара распределба на работните места според етничка припадност.

– Ние ќе предложиме и правична распределба на работните места. На пример, во тетовската полиција да има вработено 80 проценти Албанци, а вака ќе биде во сите институции. Вработувањето по етничка линија ќе биде реализирано во зависност од тоа, колку во одреден регион живеат Албанци – изјави Села.

- Advertisements -

Тој додаде дека Албанците вработени според Рамковен договор кои седат дома и земаат плата се паразити.

 

Поврзани новости