Секој ден во 18 часот, протести „Доста е“ пред Влада

by Фокус 15:43
15:43

Почнувјќи од денеска, секој ден, во 18 часот, пред Владата ќе се одржува протест под мотото „Доста е“.

Граѓаните ги повикуваат надлежните да преземат одговорност за загубените животи по булеварите и во болниците.

- Advertisements -

-Доста беа сериски убиства по болниците и на улиците! Имаме право на живот, имате одговорност за оставка. Еден живот завршен на пешачки премин на зелено, друг од страна на пијан лекар, десетици други од дозволени и неказнети грешки. Уште колку загубени животи треба да се случат за надлежните да понесат одговорност и да ги напуштат функциите како чин на морална одговорност? – прашуваат организаторите на настанот, креиран на социјалната мрежа „Фејсбук“.

Организатор на настанот е левичарското здружение „Солидарност“.

Поврзани новости