Секое американско домаќинство ќе добие 3.000 долари од државата

by fokus 10:00
10:00

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го потпиша Законот за пакет економска помош во висина од две илјади милијарди долари, со што треба да се намалат економските последици од новиот коронавирус во САД.

Претходно, предлогот за најголемата државна помош го усвои Претставничкиот дом, каде мнозинството се демократи, како и во Сенатот, каде мнозинство имаат републиканците, а стапува во сила со потпишувањето од страна на претседателот.

- Advertisements -

Трамп истакна дека Законот претставува неопходна помош за американските работници погодени од економските последици предизвикани од епидемијата со Ковид-19.

Пакетот економска помош предвидува фонд од 500 милијарди долари за индустријата, а идентична сума пари ќе се одвојат за мерката по 3.000 долари за секое американско домаќинство.

Поврзани новости