Седумнаесетгодишната девојка и уште еден пациент пристигнаа во Македонија

by Fokus 12:48
12:48

Пристигнаат двајцата, од седумте преживеани пациенти од тешката автобуска несреќа, што се случи на 23 ноември на автопатот „Струма“ во Бугарија.

-Јас утрово разговарав со директорот на болницата. Тие се испишуваат во стабилна состојба како што впрочем беа целиот овој период. Станува збор за 17-годишна девојка и уште еден повозрасен пациент. Тие имаат повреди, треба да бидат сместени на Клиниката за пластичната хирургија, тука се обезбедија места, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

- Advertisements -

Тој рече дека откако двајцата пациенти ќе пристигнат во Македонија, ќе се направи проценка колку долго ќе бидат хоспитализирани, пред да бидат пуштени на домашно лекување.

Поврзани новости