Седуммина загинати откако автомобил удри во пешаци во Кина

by fokus 09:52
09:52

Кинеската полиција застрела маж откако тој со автомобил удри во пешаци во центарот на кинескиот град Заојанг, и усмрти шест луѓе.

Според кинеската државна телевизија во нападот што се случи во Заојанг, во северната провинција Хубеј, повредени се седум лица.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Кинеската полиција не соопшти повеќе детали.

Во Кина во последните години зачестија нападите со автомобил. Во септември минатата година најмалку 11 луѓе беа убиени откако маж со автомобил влета во група пешаци во јужна Кина, поради одмазда што бил осуден за кривични дела.

Поврзани новости