Седуммина загинати откако автомобил удри во пешаци во Кина

by fokus

Кинеската полиција застрела маж откако тој со автомобил удри во пешаци во центарот на кинескиот град Заојанг, и усмрти шест луѓе.

Според кинеската државна телевизија во нападот што се случи во Заојанг, во северната провинција Хубеј, повредени се седум лица.

Кинеската полиција не соопшти повеќе детали.

Во Кина во последните години зачестија нападите со автомобил. Во септември минатата година најмалку 11 луѓе беа убиени откако маж со автомобил влета во група пешаци во јужна Кина, поради одмазда што бил осуден за кривични дела.

Поврзани новости