Седуммина кандидати ќе се обидат да го турнат Вучиќ од власт

by Fokus

Српската Републичка изборна комисија (РИК) на денешната седница ќе го утврдува редоследот на кандидатите на листата за претседател на Република Србија, јави дописникот на МИА од Белград. Претседателските избори, заедно со парламентарните и изборите за градот Белград ќе се одржат на 3 април.

РИК за претседателските избори прогласи осум кандидатури – Александар Вучиќ, како кандидат на коалицијата „Александар Вучиќ – Заедно можеме се“, Здравко Понош предложен од листата „Обединети за победа на Србија“, Милош Јовановиќ предложен од коалицијата НАДА (Национално демократска алтернатива), Милица Ѓурѓевиќ Стаменковски како кандидат на Српската партија Заветници.

Во ждрепката ќе се најдат и Бошко Обрадовиќ, кој е кандидат на Патриотскиот блок, Билјана Стојковиќ, кандидатот на коалицијата „Мораме“, Миша Вациќ, кој беше предложен од Српската десница и Бранка Стаменковиќ на предлог на „ Суверенистите“.

Иако најавуваше, поранешниот српски претседател Борис Тадиќ не се кандидираше.

Поврзани новости