Се урна хрватски авион МиГ-21, по еден од пилотите се уште се трага

by Fokus

Авион МиГ-21 на Хрватската армија денеска се урна во близина на Дарувар, јавија хрватските медиуми.

Авионот се урнал за време на тренинг лет при што еден од пилотите се катапултирал, а по другиот се трага.

Според хрватското Министерство за одбрана, авионот се урнал кусо пред 14 часот во област кај Слатина во вировитско-подравинската жупанија.

Поврзани новости