Се стравува од ебола, откако Британец почина во Македонија

by Фокус 19:21
19:21

Пациент, странец кој најверојатно потекнува од Велика Британија, на Инфективната клиника, денеска околу 15 часот, бил примен неконтактибилен и со симптоми слични на ебола, и по некое време починал.

Засега е утврдено дека починатиот бил сместен во хотел во близина на трговски центар „Мавровка“. Во моментот се евакуираат сите гости од хотелот и им се вршат прегледи, со асистенција на полицијата.

- Advertisements -

Набрзо се очекува здравствените власти да излезат со прецизна информација за тоа дали пациентот починал од ебола. Исто така, на Клиниката за инфективни болести се наоѓа и пријател на починатиот, кој се третира.

Целиот персонал на хотелот, како и медицинскиот персонал кој бил во контакт со починатиот Британец, се наоѓа во карантин.

 

 

Поврзани новости