Се преврте туристички брод во Италија, четири патници загинаа

by Fokus

Новинската агенција АНСА објави дека четири лица загинале откако туристички брод се превртел на италијанското езеро Маџоре во северна Италија. Четвртото тело е пронајдено на длабочина од 16 метри во близина на урнатините, додавајќи дека се верува дека другите околу 20 патници биле спасени.

АНСА соопшти дека туристичкиот брод, на кој имало околу 25 лица, се превртел во неделата доцна вечер поради ненадеен вртлог.

Според претседателот на регионот Ломбардија, Атили Фонтана, едрилицата долга 16 метри била изнајмена од туристи.

На веб-страницата на дневниот весник „Република“ е наведено дека на бродот имало 25 луѓе кои славеле роденден, но поради силниот ветер и брановите бродот се превртел и набргу потонал.

Сите што биле на пловилото паднале во водата, повеќето успеале да допливаат до брегот, а некои биле извлечени од езерото и со чамци кои биле во близина.

Поврзани новости