Се отвораат градинките во Грција

by Fokus 09:01
09:01

Во рамките на олабавувањето на мерките во Грција, од денеска, под строги здравствени протоколи почнуваат со работа градинките во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Со оглед на тоа дека во градинките се деца до четиригодишна возраст, за нив, не е задолжителен ниту селф тест (како што е за учениците), ниту е задолжителна употребата на маска.

- Advertisements -

За разлика од децата, селф тестот и маската се задолжителни за воспитувачките и негователките.

Забавиштата, за деца од четири до шест години, се отворија минатата седмица, заедно со основните и средните училиште.

Поврзани новости