Се отвораат дел од средните училишта во Грција со задолжителни тестови двапати неделно

by fokus 18:47
18:47

Со потврда за негативен резултат од направениот тест за Ковид-19 за домашна употреба (селф тест) два пати седмично, задолжителна како за учениците, така и за професорите, од понеделник се отвораат дел од средните училишта во Грција, односно за учениците на возраст од 16 до 18 години, јави дописничката на МИА од Атина.

Министерката за образование на Грција Ники Керамеос, попладнево соопшти дека новиот вид тестови што ги воведува Грција, а ќе бидат бесплатни, се задолжителни и за учениците и за професорите и ќе треба да ги прават или вечерта или наутро пред заминување на училиште, секој понеделник и четврток.

- Advertisements -

Учениците и професорите, тестовите ќе ги набавуваат од аптеките, ќе ги прават во домашни услови, а резултатите ќе се пријавуваат на специјална интернет платформа.

При негативен резултат, ќе добиваат училишна карта, што ќе биде задолжителна за следење настава, а при позитивен резултат ќе треба да се спроведе и второ тестирање, но во здравствена институција.

Алтернативниот министер за здравство на Грција Василис Кондозаманис рече дека тестовите за домашна употреба од утре, преку аптеките, ќе бидат достапни за учениците и професорите.

Досега, пристигнати се два милиони, а до следниот петок, планирано е да пристигнат уште седум милиони вакви тестови.

Кондозаманис објасни дека и селф тестовите се во категоријата брзи тестови, со таа разлика што се полесни за употреба, преку назален брис и не е потребен надзор од медицинско лице

Паралелно, на денешната прес конференција, беше презентиран и видео спот со сите упатства за употреба на новите т.н.селф тестови.

Поврзани новости