Се одржа маршот на мирот во чест на жртвите од геноцидот во Сребреница

by Фокус 20:22
20:22

Денеска во Скопје се одржа марш на мирот под името „Сребреница – совеста на светот“, во чест на жртвите од геноцидот во Сребреница, кој се случи пред 19 години во војната во Босна и Херцеговина.

„Сребреница ќе остане запаметена како крвава срамна дамка во европската и светската историја. Овој геноцид претставува најголемо злосторство во Европа по втората светска војна. Денеска, ние младите Бошњаци и останатите сограѓани се собравме овде, во срцевината на Скопје во чест на масакрот во Сребреница“, рече Адмир Фазлагиќ од Бошњачката заедница на Македонија.

- Advertisements -

Во 2010 година Македонија ја поддржа Резолуцијата на Европскиот парламент за Сребреница. Но, како што велат од Бошњачката заедница, државата досега не дала никаква поддршка за честувањето.

 

Поврзани новости