Се излеа Поројска река, населението на готовс

by fokus

Поројните врнежи од дожд попладнево повторно го преполнија коритото на Поројска река кај Тетово која се излеа, пренесе телевизија Алсат М.

До граѓаните се апелира да не и се приближуваат поради опасноста ненадејно да дојдат повисоки води, а локалното население е во состојба на готовс ако треба да се реагира.

Некои селани за Алсат рекоа дека се плашат да не се повторат ланските поплави од месец мај кои предизвикаа големи материјални штети. Тогаш беа оштетени два моста и десетици куќи.

Поврзани новости