СДСМ: Земјоделците со недели се лажат дека исплатата на субвенциите само што не почнала

by fokus 19:05
19:05

Илјадници земјоделци и нивните семејства го дочекуваат Велигден без пари, бидејќи не ги имаат добиено субвенциите за минатата година, а многумина од нив и за претходните неколку години, реагираат денеска од СДСМ на неисплаќањето на земјоделските субвенции.

-По смена на тројца директори на Платежната агенција, субвенциите не се исплаќаат, а Министерството за финансии молчи. Зошто земјоделците не ги добија своите субвенции што им следуваат по закон. Со недели се лажат земјоделците дека исплатата на субвенциите само што не почнала и секојднево се смислуваат нови изговори да не им ги исплатат парите, префрлувајки ја одговорноста од една на друга институција, изјави Љупчо Николовски од СДСМ.

- Advertisements -

Тој додаде дека  земјоделците се оставени без субвенции токму во времето кога најмногу им се потребни за нови вложувања.

Поврзани новости